4,9Beoordeeld op Google Reviews
Actueel

Warmtepomp, airco of cv-ketel: wat levert de grootste labelsprong (2026)

Voor veel woningeigenaren is de verwarmingsinstallatie de snelste route naar een beter energielabel. Maar welke keuze levert echt het meeste op: een hybride warmtepomp naast de bestaande ketel, een volledig elektrische warmtepomp, of een omkeerbare airco die in de winter bijverwarmt? De verschillen in labelsprong, investering en terugverdientijd zijn groot — en ze hangen sterk af van uw isolatieniveau en afgiftesysteem. In dit artikel zetten onze EP-W adviseurs de drie routes naast elkaar met concrete NTA 8800-uitkomsten voor dezelfde referentiewoning, zodat u kunt kiezen op basis van cijfers in plaats van verkooppraat.

Bijgewerkt 21 september 202615 min lezen

De referentiewoning: zodat u appels met appels vergelijkt

We rekenen alle scenario's door op dezelfde woning: een tussenwoning van 118 m², bouwjaar 1985, HR-ketel uit 2015, radiatoren, HR++ glas in de woonkamer en dubbel glas boven, dakisolatie Rc 2,0, vloerisolatie afwezig, mechanische ventilatie type C.

Uitgangspositie in NTA 8800: circa 172 kWh/m²·jr primaire fossiele energie. Dat is in dit voorbeeld label D. De grenzen die we in de scenario's aanhouden: C bij 160, B bij 130, A bij 105 kWh/m²·jr.

Let op: labelgrenzen zijn in NTA 8800 afhankelijk van de geometrie van de woning (verliesoppervlak ten opzichte van gebruiksoppervlak). De grenzen hierboven zijn representatief voor een tussenwoning, niet universeel. Uw eigen grenzen kunnen tientallen kWh/m² afwijken; daarom is een berekening op uw eigen woning altijd nodig voordat u investeert.

Route 1 — Hybride warmtepomp naast de bestaande ketel

Een hybride opstelling laat de warmtepomp het grootste deel van het seizoen verwarmen en zet de cv-ketel bij op koude dagen en voor tapwater. Voor woningen met radiatoren en matige isolatie is dit de minst ingrijpende route: geen nieuw afgiftesysteem, geen zwaardere elektrische aansluiting nodig.

In de NTA 8800-berekening voert de adviseur twee opwekkers in met een verdeling over het seizoen. Bij een SCOP van circa 4,0 en een bivalentiepunt rond 2 °C komt de warmtepomp op 70 tot 85 procent van de warmtevraag.

Resultaat op de referentiewoning: circa 138 kWh/m²·jr. Dat is label C, met marge richting B. Investering in 2026 doorgaans 5.000 tot 9.000 euro na ISDE-subsidie, afhankelijk van vermogen en leidingwerk.

Wanneer dit de beste keuze is: u heeft radiatoren, gemiddelde isolatie, uw ketel is nog niet afgeschreven, en u wilt zekerheid over comfort op de koudste dagen.

Route 2 — Volledig elektrische warmtepomp

Een monovalente lucht-water of bodemwarmtepomp vervangt de ketel volledig. De gasgebonden post verdwijnt uit de berekening, inclusief het tapwater. Dat geeft de grootste labelwinst — mits de woning het aankan.

Op de referentiewoning zonder extra isolatie: circa 118 kWh/m²·jr, label B. Met aanvullende vloerisolatie en HR++ overal: circa 99 kWh/m²·jr, label A. Met tien zonnepanelen erbij zakt dat verder naar ongeveer 62 kWh/m²·jr, label A+ of hoger afhankelijk van de grenzen.

De praktische randvoorwaarden zijn hier bepalend. Een warmtepomp werkt efficiënt bij aanvoertemperaturen van 35 tot 45 °C. Met kleine radiatoren uit 1985 lukt dat niet zonder aanpassing: grotere radiatoren, ventilatorconvectoren of vloerverwarming. Reken die kosten mee.

Investering: doorgaans 9.000 tot 18.000 euro na subsidie voor lucht-water, meer voor bodemgebonden systemen. Dit is de route met de hoogste labelwinst per woning en de langste terugverdientijd per euro.

Route 3 — Omkeerbare airco als bijverwarming

De onderschatte optie. Een split- of multisplitsysteem dat in de zomer koelt en in de winter de woonkamer verwarmt, is een lucht-lucht warmtepomp. In NTA 8800 mag die verwarmingsbijdrage worden meegerekend als het gebruik aantoonbaar is.

Op de referentiewoning, met de airco als hoofdverwarming voor de woonkamer en de ketel voor de rest en het tapwater: circa 156 kWh/m²·jr, label C. Inclusief de koelpost. Met tien zonnepanelen erbij: circa 121 kWh/m²·jr, label B.

Investering: 2.000 tot 4.500 euro voor een goede multisplit, inclusief montage. Dat is de laagste drempel van de drie routes, met als bijkomend voordeel koelcomfort in de zomer en een beheerst zomercomfort-risico op het label.

De keerzijde: de warmte komt uit één of twee punten, dus de temperatuurverdeling over de woning is minder gelijkmatig dan bij een watergedragen systeem. En omdat de koelpost meetelt, is het netto-effect kleiner dan de verwarmingswinst alleen.

Vergelijkingstabel: labeluitkomst, kosten en aandachtspunten

Uitgangspunt 172 kWh/m²·jr (label D) op de referentiewoning.

Hybride warmtepomp — uitkomst circa 138 kWh/m²·jr, label C, investering 5.000–9.000 euro na subsidie, geen aanpassing afgiftesysteem nodig.

Volledig elektrische warmtepomp — uitkomst circa 118 kWh/m²·jr (label B), met extra isolatie circa 99 (label A), investering 9.000–18.000 euro na subsidie, afgiftesysteem vaak aanpassen.

Omkeerbare airco als bijverwarming — uitkomst circa 156 kWh/m²·jr, label C, investering 2.000–4.500 euro, levert ook koeling, koelpost telt mee.

Airco plus tien zonnepanelen — uitkomst circa 121 kWh/m²·jr, label B, investering 6.000–9.000 euro, laagste kosten per labelstap in dit voorbeeld.

Hybride plus tien zonnepanelen — uitkomst circa 103 kWh/m²·jr, label A, investering 9.000–14.000 euro, meest robuuste combinatie voor woningen met radiatoren.

Waarom isolatie het rendement van elke route bepaalt

Een warmtepomp is een vermenigvuldiger, geen wonder. Hoe lager de warmtevraag, hoe lager de benodigde aanvoertemperatuur en hoe hoger het seizoensrendement. Dezelfde machine levert in een goed geïsoleerde woning niet alleen meer comfort, maar ook een aantoonbaar beter cijfer in de berekening.

De goedkope maatregelen die in NTA 8800 het zwaarst wegen bij woningen uit de jaren zeventig en tachtig: vloer- of bodemisolatie, dakisolatie of vlieringvloerisolatie, kierdichting en het vervangen van resterend dubbel glas door HR++.

Praktische volgorde die wij adviseren: isolatie en kierdichting, dan zonnepanelen, dan de warmteopwekker. Wie het omdraait, koopt vaak een te zwaar en te duur toestel.

Overweegt u meerdere maatregelen? Laat dan eerst berekenen wat elke stap doet. Een maatwerkberekening voorkomt dat u 12.000 euro investeert voor een labelstap die met 4.000 euro ook haalbaar was.

Bewijslast: waar de labelwinst in de praktijk weglekt

NTA 8800 rekent forfaitair als bewijs ontbreekt, en forfaitaire waarden zijn altijd ongunstig gekozen. Bij warmtepompen en airco's kost dat concreet labelpunten.

Lever aan: het typeplaatje van binnen- en buitendeel, de installatiefactuur met datum, de technische datasheet met SCOP en (voor airco) SEER, de ingestelde aanvoertemperatuur of stooklijn bij watergedragen systemen, en het waterzijdig inregelrapport als dat is opgesteld.

Bij zonnepanelen: aantal panelen, Wp per paneel, oriëntatie en hellingshoek, plus de omvormerfactuur. Bij isolatiemaatregelen: facturen met de toegepaste diktes en Rd- of Rc-waarden.

Wij vragen deze stukken vóór de opname op en nemen ze door. Dat verkort het bezoek en zorgt dat de berekening zo gunstig is als het bewijs toelaat — niet gunstiger, want het dossier wordt steekproefsgewijs gecontroleerd door de certificerende instelling.

En bij bedrijfspanden?

Bij utiliteit (EP-U) is het plaatje anders. Kantoren hebben vaak al koeling en een luchtbehandelingsinstallatie; daar zit de winst meestal in regeling, warmteterugwinning en frequentieregeling in plaats van in de opwekker zelf.

Omdat kantoorgebouwen vanaf 250 m² sinds 2023 minimaal label C moeten hebben, is de vraag zelden 'welke labelsprong is het mooist' maar 'wat is de goedkoopste route naar C'. Vaak blijkt dat een combinatie van LED-verlichting met aanwezigheidsdetectie, betere regeling en luchtdichting.

Laat daarom bij een bedrijfspand eerst de EP-U-berekening opstellen of actualiseren voordat u installatietechniek aanbesteedt. Dan weet u welke maatregel welke labelbijdrage levert — en wat u dus wél en niet hoeft te kopen.

Conclusie en volgende stap

Wilt u de hoogste labelsprong: volledig elektrische warmtepomp, maar isoleer eerst en pas het afgiftesysteem aan. Wilt u de beste verhouding tussen kosten en labelwinst bij een woning met radiatoren: hybride warmtepomp, eventueel met zonnepanelen. Wilt u de laagste drempel, plus koeling: een omkeerbare airco, het liefst met zonnepanelen erbij.

In alle gevallen geldt: laat de opname pas doen ná de ingrepen en lever uw bewijsstukken compleet aan. Een energielabel is tien jaar geldig, dus het moment van opnemen bepaalt tien jaar lang wat er in registers en advertenties staat.

Onze EP-W en EP-U adviseurs werken met een vaste prijs, zonder voorrijkosten, met betaling na oplevering. Vraag een opname aan en ontvang het definitieve label doorgaans binnen enkele werkdagen na de inspectie.

Veelgestelde vragen

Hoeveel labelstappen levert een hybride warmtepomp op?
Bij een matig geïsoleerde woning met radiatoren doorgaans één labelstap, bij een gunstige startpositie twee. De exacte winst hangt af van de SCOP, het bivalentiepunt en uw isolatieniveau.
Is een airco die verwarmt een echte warmtepomp?
Ja. Een omkeerbare airco is technisch een lucht-lucht warmtepomp en mag in NTA 8800 als verwarmingssysteem worden meegerekend als het gebruik aannemelijk en aantoonbaar is.
Moet ik eerst isoleren of eerst een warmtepomp plaatsen?
Eerst isoleren en kierdichten. Dat verlaagt de warmtevraag, verhoogt het seizoensrendement van de warmtepomp en voorkomt dat u een te zwaar en te duur toestel koopt.
Verdwijnt het gasverbruik uit de berekening bij een volledig elektrische warmtepomp?
Ja, inclusief het tapwater als dat ook elektrisch wordt bereid. Daarom geeft deze route de grootste labelsprong, mits de aanvoertemperatuur laag genoeg kan blijven.
Welke documenten heeft de adviseur nodig voor mijn warmtepomp?
Typeplaatje van binnen- en buitendeel, installatiefactuur met datum, datasheet met SCOP (en SEER bij koeling), de ingestelde stooklijn of aanvoertemperatuur en het inregelrapport indien aanwezig.
Kan ik mijn label laten herberekenen zonder nieuwe opname?
Nee. Een geregistreerd energielabel vereist een opname door een gecertificeerde adviseur volgens BRL 9500. Na verbouwing of nieuwe installaties is dus een nieuwe opname nodig.
Wat is de goedkoopste route naar label C bij een kantoor?
Meestal een combinatie van LED met aanwezigheidsdetectie, betere regeling van de installatie, warmteterugwinning en luchtdichting. Laat dat eerst doorrekenen in de EP-U-berekening voordat u installatietechniek aanbesteedt.

Bronnen & verder lezen

Zelf een energielabel nodig?

Woning vanaf € 223,85 incl. BTW, bedrijfspand vanaf € 300 excl. BTW. Vaste prijs, opname doorgaans binnen 2–5 werkdagen, afmelding bij RVO binnen 5 werkdagen.

Energielabel aanvragen

Onze diensten

Building-Scan verzorgt voor woningen en bedrijfspanden in heel Nederland:

Lees ook

Over deze kennisbank

De Building-Scan kennisbank biedt onafhankelijke, praktische uitleg over energielabels (NTA 8800), NEN 2580 meetrapporten, Funda- plattegronden en verduurzaming. Geschreven door erkende EP-W en EP-U adviseurs en bedoeld om u te helpen een goed onderbouwde keuze te maken — ongeacht door wie u uiteindelijk uw label of meetrapport laat opstellen.

Heeft u een specifieke vraag? Neem dan gerust vrijblijvend contact op of bekijk meer artikelen in onze kennisbank.

Meer uit de kennisbank